Bugun...


Tolga Daver

facebook-paylas
SUS ve ANLAT!
Tarih: 07-09-2020 16:56:00 Güncelleme: 07-09-2020 16:56:00


Doğuştan mıdır yoksa sonradan mı kazanılır dert? En sert kayaların mesela, toprak olduğu zamanlar yok mudur? Topraktan yaratılmış nas, nasıl böyle taşlaşır? İçindeki kuru gaddarlık, suyunu salmış saf bir merhamet olmasın sakın?
Hayat kalburunda elenen insanoğlu, eleğin üstünde kalan yanlarıyla ya var oluyor ya da yok olmaya yüztutuyor.
Çözemedik gitti bu girift bilmeceyi. Olgunlaştıkça ölen yanlarımız var her nedense. Hepimiz çocukken daha merhametli değil miydik? Ya da çocuklar ne kadar da merhametliler, değil mi? İçimizdeki pozitif duygular bizimle ters orantıda büyüyor olsa gerek. Bedenimizi semirten sebepler, erdemli yanlarımızın diyeti oluyor adeta. Büyük adam olma hayalleri ile bize dayatılan büyüme algısı ve adamlığa yüklenen anlam da pek masum sayılmaz hani. Zenginlikle hayatı ilişkilendiren siyah beyaz filmler bile bizi fakir ama gururlu gencin yanında tutarken, hakikat ve iktidarın parada olduğu gerçeğine de(!) inandırmaya çalıştı.
“Paran kadar konuş!” Cümlesi literature girdiğinden beri, daha çok kelime satın almaya çalıştı insanlar. Oysa ki “Hava bedava, su bedavaydı” kelimeler ancak para dışında bedellerle kazanılabilirdi. Fark edilmiş bir hayat, derinliğine kavuşulmuş anlamlar, bakılabilir bir yüz ve gören bir göz sahipleri konuşabilmeliydi. Dudak dudak dökülmeleri de gerekmiyordu üstelik harflerin. Harfiyen yerine getirilmiş insanlık ödevi, başka başka aktarım biçimleri de kazandırabilir pek alâ. Dokunaklı cümlelerimizin dokunan cümleler olması ütopya olmamalı.
Herkes kendi dokunan cümlelerini üretmeye başlasın bence kendi dokuma tezgâhlarında. Harfsiz, kalemsiz, dilsiz, dudaksız ama uçsuz bucaksız cümlelerimiz olsun, altlarında bizim imzamız! Aynı cümlelerle sevemesin kimse, aynı cümlelerle saçlar ve gönüller okşanmasın artık. Başlangıç çizgileri yeniden çizilsin ve sonlar ezberlenmiş olmasın. Cinayet sonrası yetişen kolluk kuvvetleri gibi ölen duygularımızın üzerleri aynı lügâtten sağılma gazete cümleleri ile örtülmesin artık.
Cisim cisim var olma mücadelemiz, mücerret bir diriliş ile cümlelerimizden filizlensin ne olur! Harfsiz ama bilcümle lisan ile...

FiemanillahBu yazı 426 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI