Bugun...


Tolga Daver

facebook-paylas
KORONA ZAMANINDA CAMİ OLMAK!
Tarih: 30-03-2020 15:26:00 Güncelleme: 30-03-2020 15:26:00


Herkesin dişi dine keskin nedense ve o din de genelde İslam olur ne hikmetse! Her yükünü dine çözmeye alışmış zihinler, her sebebi de dine mal etmeye heveslenirler. Matemini tuttuğumuz aziz şehitlerimizin ne için şehadet şerbeti içtiğini düşünmeden şehitlik mertebesini sorgulayanlar, taze acımız Korona günlerinde de camilerimizi hedef almış görünüyorlar. Hatta, öyle görünmeden işlerini yürütüyorlar.

Hijyen tedbirleri kapsamında cemaatle namaz kılmanın yasaklandığı, hatta cemaatle namaz kılınır endişesi ile mescitlerin kapılarında polislerin nöbet tuttuğu bir zamanda, günlerdir gündemi cami ve cemaatle namaz konusunda teyakkuzda tutmaya çalışan siyasi bir kesimin varlığını müşahade etmekteyiz. Onların bu varlığının sahadaki temsilciliği görevini üstlenmiş bir takım video paylaşımcılarının da gündemi “komik” saldırgan tavırları ile sabote ettikleri aşikârdır. Mikrofonlardan olur olmaz sözler ve cami adabıyla bağdaşmayacak üsluplarla sözüm ona halkı uyarma videoları çekilmektedir. Bu çekimler, yöresel ağızlarla sempati toplamaya yönelik argümanlara da başvurarak, inanç ve inananlar hususundaki etik değerleri alaya almaktadırlar.

Camilerin zaten boş kalmasından muzdarip olan büyük bir kesimin hislerini, üstü kapalı bir kasıtla dikkate değer bulmayanlar, yaptıklarını umarım sadece cehaletlerinden ötürü yapıyorlardır. Aksi taktirde, bu zeminin köşe taşlarından olan camilerin siyasi düşmanlıkların adres ve mecrası olmadığı kendilerine hatırlatılmalıdır.

Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu imtihan günlerinde, “okulun” bizim olduğu düşüncesi etrafında birleşerek “sınıflar” arası bir çatışma ortamının hiçbir zaman olmaması gerektiği gibi bugün de olmaması hayati önem arz etmektedir. Dini ve milli hassasiyetlerimizin kutsiyeti herkesçe kabul edilmeli, kim neyi inkar ediyorsa bu inkarını inananların İzzet-i nefsine dokunmadan kendi dünyasında yaşamalıdır. Sorgulama becerisini önce kendi etik anlayışları üzerinde gerçekleştirmeyenlerin eylemlerinin altında yatan gerçeğin ancak ve ancak maksatlı bir saldırı olarak hafızalardaki yerini alacağı unutulmamalıdır... Ve yine unutulmamalıdır ki; sağduyusu olmayan her yaklaşım, çok sesli bir orkestra ahengindeki ülkemizin dünya sahnesindeki duruşunu hedef alan menfur bir saldırı niteliğindedir!

Sormadan edemeyeceğim:

Video izlenme oranlarının hayati bir önem taşıdığı bir çağda, insanı ve insana dair olanı önemseme oranları ne seviyededir?

Fiemanillah...Bu yazı 1950 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI