Bugun...


Nejla Bilgin

facebook-paylas
KESİN ZEYTİN AĞAÇLARINI DURMAYIN
Tarih: 10-06-2019 12:40:00 Güncelleme: 10-06-2019 12:40:00


Tüm zeytin ağaçlarını kesin, ağaçlarını yakın. Şöminede yağlı kütükler çıtırtılarla çok güzel yanar.

Zaten zeytin ağacı neye yarıyor ki? Nasıl olsa sağlığa yararlı başka yağlar ithal edilir.
Zeytin kutsal bir ağaç değil. Dağ taş zeytin ağacı yurdumda. Zeytin yağı ve zeytin ise neredeyse bedava fiyatına satılıyor alan ve yiyen yok.

Zeytin yağlı yiyemem aman, basma da fistan giyemem.
Türküsünü yıllarca radyodan sürekli yayınlayan ve beyin yıkayan bir ülke burası. Zaten pek çoğu bu şekilde düşünüyor.

Her yıl en fazla üç ay kalınan ve hiçde gerek olmayan yazlıklar için talan edin zeytinlikleri. Sanki herkesin yazlığı olması çok gerekli. Yazlık sahipleri yazlıktan pişman. Yazlığı olmayan yazlığa hevesli, kazanan müteahhit firmalar.

Kaybeden ise zeytin tarla sahipleri ve millet. Bir gün o evlerin, taşın, toprağın yenmediğini anlayacaksınız. Para bitecek ve bir damla zeytin yağına muhtaç olacaksınız.

Lakin bu millet akıllanmaz. Akıllansa idi bu gün başka şeyler konuşuyor olurduk. Önce köylü tarlasını yazlık konutlar için satar, parası biter, döner o yazlıklarda üç kuruşa bahçıvan, bekçi olur, mutsuz olur kendine yediremez. Para İle yazlık alanlara düşman olur, onların kendi yerlerinde yaşamasına tahammül edemez.
Burası benim toprağım der.
Oysa sattığın hiç bir toprak sana ait olmaz, parayı veren tapuyu alan yeni mal sahibidir orada. Senin kaç asırdır orada yaşadığının hiçbir önemi olmaz. İstediği gibi yeni gelen sattığın yerde yaşar, keyfine bakar. Sen sattığın topraklara uzaktan bakarsın ancak, eski günlerden konuşur,
-Şu sahil boydan boya tarla idi, biz orada zeytin ağaçlarının sahibiydik,

Dersin de hiç kimse seni dinlemez, umursamaz. Keza ödemiştir bedelini almıştır tapusunu. Giden gitmiştir artık şimdi uzaktan bakan sen olursun o şarkıdaki gibi hüzünlü, sattığına pişman ve hayata karşı pişman, mutsuz, kindar olursun.

Cennet olan doğa o zeytin ağaçları, bakir topraklar şimdi kentte yaşayanın gözünü diktiği topraklar oldu. Yap satçılar, kooperatifler, bina yapmaya betona meraklı olan bu işten para kazanan insanlar sahileri yağmaladı. Nefes alacak doğal alan kalmadı artık. 

Ağaç dikmek yerine yıllar önce dikilen ağaçları hemde zeytin ağaçlarını söküp değersin ağaç gibi atıyorlar odun niyetine. Aslında odun olan o ağaçları kesen zihniyetler.

Şimdi elimize kazma, kürek alalım yıkalım Süleymaniye camisini, en fazla bir kaç saat içinde yeni teknoloji ile yıkarız olur biter. Peki ya yenisinini yapalım desek o vakit bir Sultan Süleyman bir de mimar Sinan gerek. Denir ya bu durumu anlatmak için bu sözü herkes bilir fakat kim ne için söylemiş pek düşünmez.

“Hadi gel yıkalım şu Süleymaniye’yi desen,
İki kazma kürek, iki de ırgat gerek,
Ancak hadi gel yapalım şunu geri desen,
Bir Sinan, bir de Süleyman gerek.”
Dizelerini bizlere ilk olarak Mehmet Akif söylemiş. Şimdi bakalım da arkamıza, bu dizeleri kime niye neden söylemiş. 

Bizim için söylemiş o zeytin ağaçları için söylemiş, kentsel bütünlüğü bozan ucube binaları yapanlar için söylemiş, doğal olan Ne varsa Yok edenler için söylemiş.

Nafile kayıplarına bakar, bakar durur, adı insan olan gözü doymaz canlı.

Kesin o zeytinleri hatta tüm ağaçları kesin, ülke çöle dönsün. Nasıl olsa herkes tv,de abuk subuk proğramlar izleyip sanal alemde takılıyor ve gerçek dünyada yaşamıyor.
Sanal çiftlikler kurup hayvan, ağaç bitki yetiştirir döner taşı toprağı yer nasıl olsa. İyi geceler güzel yurdumun güzel insanları iyi uyuyun, hatta bu güzellik uykusundan aylarca uyanmayın.

Tarih tekerrürden ibaret olsa da, tarih hesabını sorar yapılanların. Tarihe zeytin ağaçlarını kesen, doğayı katledenler olarak geçecek bu nesil, kendisinden sonra gelecek olanlara çölleşmenin temelini atacak.

Betonun yenmediğini ve doğaya uygun yaşamayanı doğanın affetmeyeceğini öğrenecek bu nesil fakat iş işten geçmiş olacak.

Şimdi ellerinize alın baltalarınızı gördüğümüz her ağacı kesin. Çok değil bir yıl sonra içecek bir yudum suya muhtaç olacaksınız. Orta Asya'dan göçlerin neden başladığını araştırın ve suyun, ağacın insan yaşamındaki önemini araştırın.

Kesmek kolaydır o asırlık ağaçları bir balta gerek,
O ağacın yetişmesi için ise bir asır ömür gerek,
Ağaç dikenlere vefa borcunu ağaç dikerek ödemek gerek...

Nejla BILGINBu yazı 2086 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI