Bugun...


Mehmet Eren

facebook-paylas
AK PARTİ KONGRESİNİN PERDE ARKASI
Tarih: 25-11-2020 12:44:00 Güncelleme: 25-11-2020 12:52:00


 

“Galip sayılır bu yolda mağlup” sözü, Pazar günü yapılan Ak Parti Kastamonu 7. Olağan Kongresinde bir kez daha gerçeğe dönüştü.  

Ak Parti Kongresine sadece 5 gün kala, kongre tarihini ve İl Başkanlığına adaylığını açıklayan Doğan Ünlü, her ne kadar seçimin “kazananı” olarak görünse de oluşan tepkileri bertaraf edip gönülleri kazanması zor gibi görünüyor.
Ünlü’nün manevrasına karşı çıkış yapan Metin Topaloğlu ise adaylıktan vazgeçmek zorunda bırakılan, dolayısıyla mağdur edilen samimi bir dava adamı konumunda uzun süre hafızalarda kalacaktır.
Kongrenin perde arkasında ilginç gelişmeler yaşanmıştır. İl başkanlığına aday olacağını ilan edip son  dakikada adaylıktan çekilen Metin Topaloğlu, hem inandığı davası için bir dik duruşu temsil etmiş, hem de bu krizi iyi yönetmiştir. 
Seçimi kaybetmiş gibi görünse de aslında uzun vadede kazanan olacaktır. 
Adaylık için gerekli şartlara haiz olsa da, kongrenin başladığı saatlerde imza veren delegelerin imzalarının geri çektirileceği ve Kongre Divan Başkanlığı tarafından adaylığının kabul edilmeyeceği öngörüsü oluşmuştur.
Ve zaten aynı gün aynı saatlerde Isparta’da Ak Parti Kongresinde yaşananlar bu öngörüyü haklı çıkarmıştır. 
Topaloğlu, “yavuz hırsız ev sahibini bastırır” özdeyişindeki gibi davaya zarar verenlerin kendisini “davaya zarar vermekle” suçlamalarının önüne geçmiştir. 
Yine Topaloğlu, kendisine İl Başkan adaylığı için imza veren delegeleri zor durumda bırakmak istememiştir. Aynı zamanda üst düzeyden gelen İl Yönetiminde kendisi ve ekibinden üyelerin yer alması teklifini kabul etmemesi de üzerinde durulacak bir başka husustur.
Topaloğlu inancı uğrunda dik duruşu ve özgüvenine rağmen, geri çekilmeyi bilmiş, rakibinin eline koz vermemiştir. 
Sonuç olarak bu duruş, yukarıya yansımış ve ses getirmiştir. 
Kongrenin olduğu günün akşamı Metin Topaloğlu ve ekibine “çok üst düzey” bir ziyaret gerçekleşmiştir.  
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, beraberinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve ARGE Başkanı Hamza Dağ, Kastamonu İl Koordinatörü Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ve Çankırı milletvekili Salim Çivitcioğlu olduğu halde bizzat Metin Topaloğlu ve ekibini ziyaret etmişlerdir. 
İkisi Genel Başkan Yardımcısı olmak üzere 5 milletvekilinin ziyareti elbette ki çok anlamlıdır. 
Ziyaret yeri de ayrıca anlamlıdır ve Topaloğlu’nun ekibinin toplanma yeri olan, en büyük destekçisi Ak Parti eski yönetim kurulu üyesinin işletmeciliğini yaptığı kafedir. 
Genel Başkan Yardımcısı Kandemir tarafından Topaloğlu ve ekibine “hizipçi” olarak değil, bilakis “samimi”, “inançlı” Ak Partililer olarak muamele edilmiştir. Ayrıca yine Başkan Kandemir, Topaloğlu ve ekibini Ankara’ya davet edeceği ve parti içi sorunları orada kendisine rahatlıkla anlatabilecekleri sözünü vermiştir. 
Bir başka dikkat çeken husus ise Başkan Erkan Kandemir'in bu ziyareti kendi sosyal medya hesaplarından paylaşmasıdır.
Bir Ak Parti İl Kongresi daha bu şekilde geçmiş ve gitmiştir. 
Hafızalarda kalan ise Sayın Cumhurbaşkanının kongreye canlı bağlantısında söylediği “özeleştiri” niteliğindeki şu sözleri olmuştur: 
“Ben şimdi salona bakıyorum. Salonda çok heyecan görmüyorum. Eskiden Gümüşhane’nin salonları, Burdur’un salonları sürekli olarak alkışlarla inlerdi. Isparta aynı şeklide alkışlarla inlerdi. Bunu her an görmek, yaşamak arzusu içerisindeyiz. Kastamonulu kardeşlerimi de aynı heyecan içerisinde görmek istiyorum.”
Sonuç olarak Ak Partililerin kısa süreli de olsa, yaşattığı heyecan için Metin Topaloğlu’na bir teşekkür borcu olduğu da bir başka gerçektir.Bu yazı 911 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI