Bugun...


Baha Küçükoğlu

facebook-paylas
İNFAZ DEĞİŞİKLİĞİ VE SUÇLAR BAKIMINDAN OLASILIKLAR
Tarih: 16-04-2020 01:20:00 Güncelleme: 16-04-2020 01:20:00


7242 Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 15 Nisan 2020 Tarihli ve 31100 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlandı.

Şu aşamada hangi suçların infazı düşecek hangi suçların infazı ise aynen devam edecek, hususunda teknik konuya girmeyeceğim.

Lakin bazı suçların infazı azalması yönünde değişirken, bazı istisna suçların infazı aynen devam etti.

Vurgulama yapacağım husus ise, infazı aynen devam eden bazı istisna suçlar bakımından Anayasa m.10’un güvencesinde olan “eşitlik” ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulabilirliği...

Anayasa Mahkemesi’nin; istisna bırakılan suçlar, özellikle yüzün sürekli değişikliğine sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama, uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti ile 2937 sayılı Kanunun kapsamına giren suçlar yönünden “hukuk devleti” ve “eşitlik” ilkeleri ihlal edildiğinden bahisle iptal kararı verebilmesi mümkündür.

Bu bağlamda infazı azalması yönünde değişen bazı suçlar ile infazı aynen devam bazı istisna suçlar ayrımı da ortadan kalkıp kalkmayacağını zaman gösterecektir.Bu yazı 1279 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI