Bugun...


Baha Küçükoğlu

facebook-paylas
At Binenin Kılıç Kuşananın
Tarih: 28-05-2020 23:18:00 Güncelleme: 28-05-2020 23:18:00


Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid döneminde, gemilerin yükleme- boşaltma yapabileceği uluslararası ticaret ve sanayi alanı oluşturulması için Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde bir proje geliştirildi.

2.Abdülhamid'in rüya projesi' olarak bilinen bu proje, 2014 yılında yatırım programına alınmasının ardından ilk olarak deniz ticareti için liman inşaatına başlandı.

Projenin şu aşamada %67’si tamalanmış olup, bitim aşamasına gelen bu projenin 2020 yılı sonunda faaliyete geçmesi planlanmakta.

Filyos Limanı'nın 25 milyon tonluk yük kapasitesiyle, 6 bin dönümlük endüstri bölgesiyle ve yaklaşık 11 bin 500 dönümlük serbest bölgesiyle hizmete girdiğinde, Türkiye'nin 3 büyük limanı arasına girmesi hedefleniyor.

Böylece kara elmas diyari olarak tarif edilen Batı Karadenizde yer alan Zonguldak ilimiz 1950'li yıllarda Türkiye'nin kalkınmış 6'ncı illeri arasındayken bugün 28'inci sıraya kadar gerilemiş durumda idi.

Lakin bu gün baktığımızda bu büyük proje ile Zonguldak'ın 30 yıllık geri gidişini durduracak belki de Türkiye'nin ilk 10 ili arasına sokacak ekonomik yatırımlar bakımından tarihi bir proje.

Dahası yetkililerin açıklamalarına göre 12 bin kişinin doğrudan istihdam edileceği hususunu vurgulayarak yan sanayiler, lojistik kolları, hizmet sektörlerindeki kişilerle de bu rakam daha da büyüyeceği ortada.

Böylece son 30 senedir, istihdam ve dışarı göç problemini tamamen durduracak ve tersine bir akımı başlatacak güçte isabetli bir proje...

Kastamonu’lu olarak kendi adıma asaleten Kastamonu adına vekaleten komşumuz olan Zonguldak ‘ın bu isabetli ve başarılı projesinden çok mutlu olduğumuzun altını da çizmek isteriz.

Gelelim zamanında Üsküdar’a kadar sınırı olduğunu iddia ettiğimiz ve şimdi ise en çok göç veren 2.şehir olan Evliyalar ,şehitler diyarı Kastamonu’ya...

Bizim de , Milli Mücadele yıllarında Bolu çevresinin eşkiya ve isyancıların elinde olduğu , Samsun çevresinin ise Pontus çetelerinin etkili olduğu bir dönemde , silah ve cephanenin Anadolu'ya giriş kapısı konusunda çok önemli olan İnebolu Limanı vardı..

Hani 3 padişah, 60 küsür hükümet gören ,2016 yılında Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından 49 yıl süreyle özel bir şirkete işletme hakkı verilen liman... Okuyucularımızı daha da sıkmadan ve kısadan ; bu 2 tarihi limanın yapımı ,sonuçları ile yerel halka ve ülkeye etki ettiği sonuçları kamuoyunun taktirine sunuyorum.Bu yazı 1525 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI